Jak napisać biznes plan?

Prezentacja zespołu

Na początek jedna, najważniejsza uwaga, zanim zaczniesz przedstawiać inwestorom swój zespół: musisz pamiętać, że to Ty i Twoi współpracownicy jesteście tym zespołem, który trzeba poprzeć. I bank, po przeczytaniu Twojego ebiznesplanu, musi się do tego przekonać.

To ludzie są najważniejszym kapitałem. Bez świetnego zespołu nie pomoże nawet super pomysł na ebiznes, ani duża ilość gotówki. Dzięki Tobie i Twoim pracownikom przedsięwzięcie ma stać się możliwe. Czyli musisz jak najlepiej Was sprzedać.

Teraz najważniejsze informacje, które musisz rozwinąć:

Skład osobowy, stanowiska w e-firmie

Wcześniej wspomnieliśmy tylko, kogo zatrudniamy. Teraz trzeba to rozwinąć. A więc mamy np. 4 programistów.
Nie wszyscy wiedzą, co programista robi w e-firmie. I nie możesz tego wymagać od pracownika banku, który kwalifikuje Twój ebiznesplan. To Ty go masz poinformować, kto to jest i za co odpowiada. Jaką rolę pełni w zespole, w którym miejscu znajduje się w całym procesie e-działalności.

Jakie masz / macie doświadczenie, kwalifikacje i umiejętności

... przydatne do prowadzenia e-firmy i realizacji takiego przedsięwzięcia? Zasadniczą sprawę odgrywa doświadczenie zawodowe Twojej kadry. Musisz przedstawić po kolei, gdzie wcześniej pracowali członkowie Twojej załogi. Czy ich doświadczenie współgra z twoim projektem? Jakie są ich wcześniejsze dokonania? Czy pracowali przy podobnych projektach? Inwestor musi zostać przekonany, że oni dadzą radę.

Prezentacja zespołu jako wspólnoty

Prezentacja zespołu, jako wspólnoty, to kolejna ważna rzecz. Pokaż, że Twoi ludzie wzajemnie się uzupełniają. Udowodnij odbiorcy, że potrafisz tak zarządzać zespołem, żeby ze zbieraniny indywidualności stworzyć jeden doskonale funkcjonujący organizm.

Motywacja zespołu; poświęcenie dla projektu

Jeżeli zespół jest kolektywem, wtedy łatwiej jest go zmotywować. Wszyscy wzajemnie się wspierają. W pewnym momencie ludzie zatrudnieni u Ciebie pracują z takim zaangażowaniem, jakby to robili dla siebie samych.
Musisz również wyjaśnić, co tych fachowców motywuje do pozostania u Ciebie. Podaj więc, jakie masz sposoby motywacji.
Wszystkie zagadnienia opisane powyżej muszą skłonić odbiorcę do jednego wniosku: że masz mocny, zgrany zespół, który poradzi sobie w każdych warunkach rynkowych.

Jak co dzień, przygotowaliśmy dla Ciebie mały zestawik zadań do wykonania:

Darmowy Kurs Biznesplanowania - prezentacja zespołu to istotny element Twojego biznesplanu. W końcu to ludzie w biznesie są najważniejsi. Dalsze informacje pokażą Ci, jakie dalsze kroki posiada każdy dobry biznes plan.

Zapisz się na Darmowy Kurs Biznesplanowania